Oddychanie każdym miejscem w ciele, uważność na ból i transformowanie zablokowanych emocji to tylko zapowiedź tego co podczas Festiwalu Oddechu zaserwują nam dwie coacherki oddechem.

Tym razem będzie to spotkanie w totalnym połączeniu z ciałem. Milena Lutomirska i Ela Sokół mają bogate doświadczenie, na podstawie którego stworzyły swój autorski warsztat Ciałooddychanie.

Iza Miłosz (Fundacja Grupy Slow, organizator Festiwalu Oddechu): Podczas październikowej edycji Festiwalu Oddechu poprowadzicie spotkanie na Scenie CIAŁO. Pracujecie różnymi technikami, ale ciało zawsze pozostaje jedną z ważniejszych przestrzeni do komunikowania się ze sobą. Co ciało nam pokazuje i na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Milena Lutomirska i Ela Sokół: Ciało jest skarbnicą wiedzy, jeśli tylko zechcemy go posłuchać. Jedną z bram do komunikacji z ciałem jest oddech. To jak oddychamy mówi bardzo dużo o naszym poziomie stresu/ rozluźnienia czy kontakcie z emocjami. Często ciało pokazuje nam bólem czy napięciem, gdzie emocje utknęły w ciele jeśli nie mogły zostać do końca przeżyte. Praca z ciałem przez świadomy oddech i budowanie uważności na to, co czujemy i co dzieje się w ciele, pozwala rozpuścić napięcia w sposób łagodny i bezpieczny.

IMG_5955 (1).jpg

Praca z ciałem może być jedną z dróg w poszukiwaniu dobrostanu. Jak możemy pracować z naszym ciałem, i jakie są Wasze doświadczenia z takiej pracy?

Milena Lutomirska: Z ciałem możemy pracować na różne sposoby np. poprzez świadomy oddech i samoobserwację, techniki oddechowe służące np. rozluźnieniu, drgania mięśni (metoda Tre, czy bioenergetyka Lowena), autentyczny świadomy ruch.

Istotne jest wsłuchanie się w ciało, wsłuchanie się w siebie. Bycie świadomym tego co się z nami dzieje, czego aktualnie doświadczamy zarówno na poziomie myśli jak i emocji i czucia ciała. 

Moje doświadczenia osobiste z takiej pracy były i są niezwykle transformujące i uwalniające. Gdy sama poszukiwałam kiedyś metod by siebie wspierać w trudnościach to oddech i psychoterapia Gestalt, która również opiera się na pracy z ciałem (to doznanie z ciała - niezależnie czy jesteśmy go świadomi czy nie jest początkiem gestaltowskiego cyklu doświadczania) oraz inne metody które poznałam sprawiły, że mogłam uwolnić część zablokowanych emocji w tym duże ilości lęku i napięć z nimi związanych, wyjść poza mój schemat działania, przetransformować niektóre moje przekonania, zaopiekować się sobą, dostać się do moich zasobów i otworzyć przed sobą zupełnie nowe możliwości (takie jak np. prowadzenie warsztatów grupowych:). Moje życie stało się lżejsze i jaśniejsze. A w dodatku odnalazłam zawód, który jest też moją pasją.

Ela Sokół: To co jest dla mnie istotne w każdej z metod pracy z ciałem to właśnie wsłuchanie się w ciało - przez oddech, dotyk, świadomy ruch czy inną formę pracy. Zdarza się, że sama uważność na to co dzieje się w ciele bywa uwalniająca i uzdrawiająca. Jeśli doświadczamy dyskomfortu w ciele to warto zatrzymać się i zapytać siebie, o czym to napięcie “mówi”, jaka zamrożona emocja może być pod nim ukryta. Możemy wziąć z nią kolejny oddech, by dać jej uwagę i pozwolić na uwolnienie.

Moje doświadczenia świadomej pracy z ciałem to droga do lepszego rozumienia siebie i swoich potrzeb, do działania inaczej - w zgodzie ze sobą, do budowania zaufania do siebie i do świata. Droga barwna i fascynująca, którą cały czas podążam i na której towarzyszę innym w ich podróży do siebie. 

 

Co zaproponujecie uczestnikom którzy zapiszą się na spotkanie z Wami?

W trakcie warsztatu Ciałooddychanie zaproponujemy uczestnikom podróż w głąb siebie, podczas której poszerzą świadomość własnego ciała i swoich granic, a także doznają uwalniającej mocy oddechu.

Będziemy kierować uważność i oddech do różnych części ciała, w tym napiętych czy bolesnych i integrować całe ciało poprzez oddech. Poprzez świadomy oddech będziemy docierać do zamrożonych w ciele napięć i emocji, dając im uwagę i uzdrowienie.

P1322389.jpg

Podczas zajęć jest sporo ruchu, i ćwiczeń o różnej intensywności. Do kogo adresowane jest spotkania z Wami, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do brania udziału w warsztacie?

Spotkania są otwarte dla wszystkich osób powyżej 18go roku życia, niezależnie od doświadczenia z oddechem i rozwojem osobistym. Przeciwwskazaniem jest poważna choroba psychiczna, serca czy neurologiczna oraz padaczka dlatego w takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem przed udziałem w warsztacie.

Osoby w ciąży prosimy o zgłoszenie  do nas informacji o swoim stanie przed warsztatem. 

Nasze zajęcia będą odbywały się na stojąco, siedząco i leżąco.  Doświadczenia, które zaproponujemy można odbywać w każdej z tych pozycji i można traktować je wymiennie, choć na początku każdego ćwiczenia będziemy sugerować zalecaną pozycję, jednak jeśli ktoś będzie miał z którąś trudność będzie mógł dowolnie ją zmienić. Można też poprosić przed warsztatem o krzesło. :)

Na praktykę nie przychodzimy pod wpływem narkotyków, alkoholu.

 

Spotkanie z Mileną Lutomirską i Elą Sokół:
Niedziela 9 października ​​14.00 - 15.30 - Ciałooddychanie Warsztat