Podczas październikowej, trzeciej już edycji Festiwalu Oddechu poprowadzi spotkanie, które zabierze uczestników w głębsze rejony poznania siebie.

Maria Prokop pracuje różnymi technikami, ale oddech zawsze pozostaje dla niej jedną z ważniejszych przestrzeni do komunikowania się ze sobą.

Iza Miłosz (Fundacja Grupy Slow, organizator Festiwalu Oddechu): Co oddech może nam pokazać i na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Maria Prokop: Na oddech można patrzeć jak na lustrzane obicie naszego układu nerwowego. To jak oddychamy, jest odzwierciedleniem naszego stanu ducha. Praktykując bezpieczne techniki oddechowe, możemy otworzyć się na sygnały płynące z ciała, zrozumieć tę komunikację lepiej i stworzyć symbiozę pomiędzy ciałem a umysłem. Mogą pojawiać się emocję, może być raz przyjemnie, a raz mniej przyjemnie, ale przyjmujemy z otwartością i bez oceny to co nasz oddech chce nam pokazać. Warto zwracać uwagę na to, jakie techniki oddechowe stosujemy i czy nasz układ nerwowy jest do tego przygotowany.

Praca z Oddechem może być jedną z dróg w poszukiwaniu dobrostanu. Jak możemy pracować oddechem, jakie są Twoje doświadczenia z tej pracy?

Praca z oddechem przyszła do mnie razem z yogą, natomiast nie od samego początku. Zrozumiałam jakim potężnym narzędziem jest oddech nieco później, po kilku latach na macie. Ucząc medytacji dostrzegłam, że największą przeszkodą dla moich uczniów jest kontrola oddechu. Zauważyłam, że ich prawidłowy fizjologiczny wzorzec oddechowy jest często zaburzony. Nie ma medytacji bez oddechu. Postanowiłam się doszkolić w tej przestrzeni. Od tego momentu moja osobista praktyka nabrała znaczącej głębi i to jak uczę yogi się mocno zmieniło. Zawsze stawiam na oddech spokojny, poprawny, jestem bardzo ostrożna, nie polecam technik opartych na hiperwentylacji. Jestem bardzo delikatna w obyciu z układem nerwowym moich podopiecznych. 

DSC01448_sRGB_internet_insta_2024px.JPG
DSC01910_sRGB_internet_insta_2024px.JPG

Co zaproponujesz uczestnikom, którzy zapiszą się na spotkanie, zdecydują się na to doświadczenie

Zajęcia ze mną będą holistycznym, 3-wymiarowym doświadczeniem zgodnie z tradycją yogi. Asana, pranayama oraz medytacja. Ruch będzie spokojny, dający czas na czucie ciała i oddechu. Pokaże jak poruszać się na macie nie tracąc kontakt z oddechem. Poruszymy energią w ciele, aby podczas praktyki oddechowej ją zbalansować. Zakończymy zaś medytacją somatyczną. Moją intencją jest przekazanie czułości i zaopiekowanie się uczestnikami spotkania, tak aby wyszli nakarmieni i otuleni.  

 

Do kogo adresowane jest spotkanie i czy trzeba się do niego szczególnie przygotować. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do brania udziału w warsztacie?

Warsztaty są dla każdego. Staram się, aby praktyka ze mną była bezpiecznym i spokojnym doświadczeniem, bez zbędnego nadwyrężania układu nerwowego. Każdy może i powinien spróbować poznać lepiej siebie samego. 

Spotkanie z Marią Prokop podczas trzeciej edycji Festiwalu Oddechu:
Sobota 8 października 9.30 - 11.00. Poranny rozruch i doenergetyzowanie - VINYASA FLOW