Październikowe spotkania podczas Festiwalu Oddechu #3 to niezwykła gratka dla miłośników ruchu, a przede wszystkim dla świadomych poszukiwaczy kontaktu i połączenia  z ciałem.

W sobotę 8 października zapraszamy Was na sesję Jogi. Karolina Waschto zaproponuje Wam głębokie połączenie i harmonię w akompaniamencie oddechu. Poznajcie cały wachlarz barw, które składają się na Jogę.

Iza Miłosz (Fundacja Grupy Slow, organizator Festiwalu Oddechu):  Dlaczego nasze ciało jest takie ważne i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Karolina Waschto: "Ciało to nasza świątynia. I absolutnie nie mam poczucia, że jest to porównanie na wyrost".

Ciało to także cudowna mapa emocji, wielka encyklopedia nas samych.  W ciągu ostatnich kilka lat coraz większą uwagę przywiązuje się do dbałości o ciało. Praktykowanie jogi z kolei pozwala zachować zdrowy balans pomiędzy uważnością i zrównoważonym podejściem do tematu ciała, a przesadnym narcyzmem, czy też skupieniem się tylko i wyłącznie na sobie. 

W praktyce jogi ciało jest naszym drogowskazem. Jeżeli tylko damy mu szansę, zawsze poinformuje nas o tym, w jakim momencie praktyki (być może w jakim momencie życia?) jesteśmy. Warto nauczyć się go słuchać, wchodzić z nim w dialog, pytać ciała, jak się dzisiaj czuje. Wspaniałym łącznikiem między ciałem, a głową jest oddech. Wpuszczając oddech do naszego ciała możemy zniwelować wiele napięć, dotrzeć głębiej, skupić się na elementach naszego ciała, do których w codziennej gonitwie nie mamy nawet dostępu. 

Karolina Waschto - JOGA (4).jpg
Karolina Waschto - JOGA (7).jpg

Czym dla Ciebie jest Joga i jakie daje możliwości dla osób zainspirowanych pracą w poszukiwaniu dobrostanu. Jak możemy pracować z naszym ciałem, i dokąd może nas zaprowadzić taka praca

Joga była, jest i głęboko wierzę w to, że będzie częścią życia, z którą zostanę na zawsze. Wiem, że pojawiła się na mojej drodze nieprzypadkowo, nie na rok, pięć czy dziesięć lat. Mam przekonanie, że sama w sobie nie jest celem, a procesem - drogą (często krętą i wyboistą), którą przemierzam każdego dnia, kawałek po kawałku. Dlatego ufam temu procesowi jako całości.

I tu dochodzimy do rozbieżności pomiędzy współczesnym rozumieniem jogi (asany, ćwiczenia fizyczne), a pierwotnym złożym znaczeniem tego słowa.

W sanskrycie słowo "joga" oznacza m.in. „połączenie”, określa środki dzięki którym można osiągnąć stan harmonii ciała, umysłu i duszy. Ostatecznym celem jogi jest osiągnięcie jedności. Tradycyjnie na jogę składają się:

1.jamy – podstawowe zasady moralne
2.nijamy – podstawowe założenia indywidualnej samodyscypliny
3.asany – pozycje jogi
4.pranayama – kontrola oddechu
5.pratyahara – kontrola, panowanie nad zmysłami
6.dharana – koncentracja
7.dhyana – medytacja. 
8.samadhi – stan nadświadomości

Dla mnie praktyka jogi to zarówno praca z ciałem, jak i praca z emocjami, z moim „środkiem”, co więcej - to także próba życia zgodnie z odpowiednimi zasadami, co uważam za najtrudniejszą część całości ;)  

Co zaproponujesz uczestnikom którzy zapiszą się na spotkanie z Tobą? 

Będzie to joga w stylu VINYASA FLOW, nieco bardziej dynamiczne sekwencje, płynne ruchy połączone z oddechem. Wszystko celem rozruszania i rozluźnienia zastanego ciała. Ten rodzaj praktyki działa odżywiająco, orzeźwiająco, a także rozgrzewająco. Dodatkowo, na początku i na końcu praktyki dołożymy chwilę na koncentrację i oddech. Wszystko to, by nie tylko pobudzić ciało i umysł na dobry początek dnia ale także by zbalansować praktykę elementami wyciszającymi i uziemiającymi.

Nie trzeba być wytrawnym joginem, żeby uczestniczyć w zajęciach.  Poziom zostanie dostosowany do grupy, dodatkowo natomiast w przypadku większości asan dostępnych będzie kilka etapów ich zaawansowania.

 

Spotkanie z Karoliną Waschto podczas trzeciej edycji Festiwalu Oddechu:
Sobota 8 października 14.00 - 15.10. Joga i Oddech