8.png

Panel Partnerski we współpracy z uPacjenta.

Tytuł: Jak wyregulować swój rytm okołodobowy we współczesnym świecie.
Prowadzenie: Dr n. med. Karolina Karabin / uPacjenta
Data: niedziela, 9 października 2022, godzina 11.00 - 12.30
Scena Główna (Sala Loft, poziom +3)

WSTĘP WOLNY

Cykle są wszechobecne wokół nas – pory roku, pory dnia i nocy, cyklicznie odbywa się również nasz oddech i bicie serca. Cykle biologiczne zapewnią synchronizację wielu procesów z odpowiednią porą doby i pozwalają na utrzymanie naszego organizmu w zdrowiu i równowadze.

Kluczowym elementem regulacji rytmu okołodobowego jest sen, który zajmuje aż 1/3 naszego życia. Niewystarczająca ilość snu lub jego kiepska jakość prowadzą nie tylko do pogorszenia nastroju i samopoczucia, obniżenia koncentracji i pamięci, ale także zwiększają ryzyko depresji, zaburzeń układu odpornościowego czy chorób sercowo-naczyniowych. Objawy bezsenności w wywiadach epidemiologicznych stwierdza się nawet u 30–50% dorosłych osób. Znaki rozpoznawcze naszych czasów, czyli przewlekły stres i nadmiar bodźców zewnętrznych negatywnie oddziałują na nasz sen. Dodatkowo brak kontaktu z naturą czy niewłaściwa dieta nie ułatwia nam wyjścia z tego błędnego koła.

Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się m. in. jak działa rytm okołodobowy? Jak rytm okołodobowy wpływa na nasze zdrowie? Dlaczego śpimy i czym jest sen? Ile powinniśmy spać? Czym są zaburzenia snu i jakie są jej przyczyny? Jak skorygować zsynchronizować nasze zegary biologiczne?

Ponadto zostaną omówione praktyczne kwestie filarów dobrego snu, czyli czynników które mogą zaburzać sen i rytm okołodobowy.

O prowadzącej: Dr. n. med. Karolina Karabin

Biolog molekularny, diagnosta laboratoryjny, konsultant ds. żywienia i stylu życia. Z wykształcenia biolog ze specjalizacją mikrobiologia i diagnosta laboratoryjny, z ponad 10-letnim stażem w pracy laboratoryjnej. Szczególnie interesuje ją wpływ szeroko pojętego współczesnego stylu życia na procesy molekularne w organizmie i długowieczność.

Wiedzą dotyczącą diagnostyki i dietoterapii chorób dzieli się ze specjalistami i pacjentami na konferencjach, szkoleniach, webinarach oraz na łamach czasopism branżowych i portali internetowych, a także na swoim koncie na Instagramie.