Czym jest metoda Cantienica®, co podpowiada nam nasze ciało, jak czytać sygnały które nam wysyła? I przede wszystkim jak o nie dbać...

Zapraszamy do Rozmowy z Jolantą Czajką instruktorką i promotorką metody Cantienica® w Polsce, a także prelegentką podczas trzeciej edycji Festiwalu Oddechu. 

Iza Miłosz (Fundacja Grupy Slow, organizator Festiwalu Oddechu): Podczas wakacyjnej edycji Jestem Slow poprowadzisz wyjątkowe spotkanie w strefie na Scenie Ciało. Jesteś trenerką, instruktorką metody pracy z ciałem - Cantienica®.  Dlaczego nasze ciało jest takie ważne i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Jolanta Czajka: Bardzo dziękuję za to pytanie ponieważ zainspirowało mnie do wejścia w siebie i poczucia, dlaczego ciało jest tak ważne.

Pierwsza myśl - ciało to my, to skafander dla zawartości, którą mamy w sobie zarówno fizycznej, jak i duchowej. Dlatego dbanie o ciało, o sprawność, o elastyczność i właściwą postawę są tak znaczące dla nas. Są częścią procesu dbania o siebie w ogóle, o swój stan, aby być wypoczętym, zrelaksowanym, mieć "czysty" umysł, otwarty na kreatywność życia, i być oczywiście dobrze odżywionym. Taka zadbana istota, odczuwająca własną energetykę, otwiera się na życie w pełni i jego obfitość. Świadomie zauważa swoje ciało i czuje, jak ono jest ważne.

Benita Cantieni, twórczyni metody, którą zajmuję się, stosuje hasło: "Cantienica® Body in Evolution",  a to oznacza, że tak jak my rozwijamy się, tak rozwija się nasze ciało. Rozwój naszej świadomości potrzebuje rozwoju naszego ciała, i odwrotnie. To są dwa bardzo ważne, współistniejące elementy.

Dlatego ciało jest skarbnicą wiedzy o nas. Jest bardzo czujnym elementem w procesie zmian i wzrastania. O czym i jak myślimy, jak przeżywamy nasze emocje przekłada się na naszą postawę i samopoczucie. Obserwacja własnego ciała staje się wtedy dla nas źródłem cennych informacji. Czy je zauważymy i wykorzystamy, zależy od naszej decyzji.

Obserwuję to bardzo często u osób przychodzących na zajęcia, i kiedy tylko pojawia się przestrzeń, rozmawiamy o tym. Ciężko jest ćwiczyć, kiedy ciało jest spięte w obrębie miednicy i często już sama rozmowa na ten temat pozwala rozluźnić ten obszar i dotrzeć w treningu głębiej.

Jolanta Czajka CANTIENICA®.jpg

Bardzo podoba mi się głębia Twojej wypowiedzi i podoba mi się, że poruszasz aspekt ciała nie tylko jako naszego skafandra, który ma wyglądać, ale jako naczynia w którym zawarte są wszystkie nasze emocje, doświadczenia, ból. W ciele jest mnóstwo informacji. Potrzebujemy umiejętnie połączyć się z nim, aby je odczytywać. 

Tak, dokładnie o tym wspomniałam. Proces poznawania własnego ciała, to także poznawanie jego wyzwań, i możliwości. Nie tylko budowy. Kiedy ćwiczymy w uważności, to docieramy do miejsc, gdzie gromadzą się nasze emocje. Zaczynamy je czuć i zdarza się, że w trakcie treningu, komuś poleci łza. Cantienica® to trening fizyczny, który dociera do naszej psychiki i emocji. Ostatnio ktoś powiedział, że Cantienica® to jest metoda nowego świata, dostosowana do naszych obecnych potrzeb.

 

Czym dla Ciebie jest Cantienica® i jakie daje możliwości dla osób zainspirowanych pracą w poszukiwaniu dobrostanu. Jak możemy pracować z naszym ciałem, i dokąd może nas zaprowadzić taka praca?

Dla mnie Cantienica® stała się sposobem na życie. To był i jest niezwykły proces poznawania swojego ciała i siebie. Ciągle jest dla mnie dla fascynujące, kiedy poruszam moimi kosteczkami, układam je, i czuję jak podążają za tym moje mięśnie głębokie, i nie tylko. Mogę w dowolnej pozycji ciała układać poszczególne części ciała. To jest taka absolutna świadomość siebie. Jest to bardzo przyjemne i wnosi do mojego życia dużo radości. 

Cantienica® udostępnia nam warsztat dobrego ruchu. Jeżeli będziemy poruszać się w ten sposób, to nasze ciała pozbędą się niepotrzebnych przeciążeń, bólu kolan i kręgosłupa, oraz łatwości nabywania kontuzji. Będą w ciągłej aktywności mięśni głębokich, budujących naszą sprawność i sprężystość. Kto nie chciałby poruszać się z gracją? Podstawą tego pięknego ruchu jest właściwa postawa. To taki powrót do natury, siebie, do życia w jego przestrzeni. 

Budując świadomość ciała budujemy świadomość siebie i odwrotnie. To nas ubogaca, otwierając się przed nami szersze możliwości. Kiedy poruszamy się zgodnie z tą metodą, czerpiąc siłę z mięśni głębokich, to czujemy, że tam jest źródło naszej energii. I za nią podążamy.  To stan świadomej lekkości życia. Kilka lat temu nawet przyszło do mnie takie hasło Be Cantienica®. Myślę, że poznanie tej metody bardzo zbliża do tego hasła, i do siebie.

 

A czym jest nasz dobrostan? 

"Dobrostanem nazywam otwieraniem się na życie i jego obfitość, czyli życiem w byciu szczęśliwym, spełnionym, zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. A co nam sprzyja w tym?

Świadomość siebie, samopoczucie, zdrowie, lekkość umysłu i ciała, uwolnienie od przeciążeń, bólu, poruszanie się z uśmiechem. Wtedy jesteśmy dużo bliżej dobrostanu, a na pewno wchodzimy tam wyprostowanym, pewnym krokiem..."

Trening metodą Cantienica® przekłada się na nasz stan szczęśliwości. Nie mogę powiedzieć, że nas pozbawia wszystkich chorób. Pozbawia nas natomiast tego bólu, przeciążeń w ciele, niewłaściwego oddechu, jak i nieprawidłowej postawy.  Dodaje tym samym pewności ruchu i siebie. Rozwijają się w ciele dobre nawyki, które pozwalają swobodnie poruszać się i używać swojego ciała we właściwy sposób, wykorzystując prawa biomechaniki i siłę przyciągania Ziemi dla przeciwciągu w ruchu.

Trening Cantienica® odbywa się w uważności, w dużym skupieniu, w kontakcie ze sobą, gdzie sfera psychiki łączy się z fizycznością. Chociaż mówimy, że jest to trening fizyczny, to nie da się tego oddzielić. Sfera duchowa i cielesna to jedność. Jest to droga do zmian w życiu. Do lekkiego poruszania się, do życia bez bólu. Bardzo dużo osób, od pierwszych zajęć przestaje doświadczać bólu w kręgosłupie, w kolanach, barkach. Zmienia się życie tych ludzi, oni przychodzą na kolejne zajęcia uśmiechnięci.

Praca fizyczna z ciałem jest zawsze połączona z praca wewnętrzną.

 

Co zaproponujesz uczestnikom którzy zapiszą się na spotkanie z Tobą? 

Proponuję po pierwsze wykład o metodzie, mówię o tym czym jest metoda, na czym polega, jak pracujemy z ciałem, jak oddychamy. Opowiadam o tym, jak to się stało, że Benita Cantieni, twórczyni zaczęła nad nią pracować, co pozwoliło jej opracować ćwiczenia o takiej sile oddziaływania i efektów. Jest to około godzinny wykład, który bardzo dobrze wprowadza do pierwszych ćwiczeń. 

Potem jest pierwszy, godzinny trening, który zazwyczaj zaczynamy od poznania guzów kulszowych. W swojej praktyce zawsze zaczynam od pozycji siedzącej, która pozwala jeszcze lepiej zlokalizować guzy kulszowe. Omawiamy tę pozycję szczegółowo, ponieważ od pierwszych zajęć jest ona wtedy do zastosowania w życiu codziennym, jest jedną z podstawowych pozycji z warsztatu dobrego ruchu. Jeżeli ktoś będzie chciał pozbyć się bólu kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym, to takie siedzenie na pewno mu pomoże. W każdym ćwiczeniu uruchamiamy, aktywujemy w 100% mięśnie głębokie. Jest to trening, który wykorzystuje biomechanikę ciała. Siłę ciągu i przeciwciągu. z każdym oddechem "rośniemy". Ale zaczynamy generalnie od ułożenia kości, gdzie skupiamy uwagę w pierwszej kolejności na centrum naszego ciała - miednicy. Tutaj rozpoczyna się cały proces "zdrowienia" naszej postawy, naszego ciała, i nas samych.

Benita Cantieni obserwowała dużo małe dzieci i to zaprowadziło ja do wielu spostrzeżeń, które wykorzystała w opracowywaniu kolejnych ćwiczeń. Jest niezwykłą osobą, która nie tylko stworzyła tą metodę, ale ją nieustająco rozwija. Dzisiaj ma 72 lata, jest w świetnej kondycji i ciągle opracowuje nowe instrukcje.

Proponuję pracę z ciałem metodą Cantienica®, która pomaga nam poznawać swoje ciało i siebie, ćwiczyć uważność. Doświadczać radości z poruszania się bez bólu i przeciążeń i to wszystko dzięki wyprostowanej postawie.

 

Podczas zajęć jest dużo pracy z mięśniami głębokimi chociaż ćwiczenia wyglądają bardzo statycznie. Czy aby uczestniczyć w tym spotkaniu potrzebne jest jakieś doświadczenie?

Rzeczywiście tak jest. Bardzo często osoby ćwiczące zauważają, że leżą, siedzą, niewiele robią, a czują ogromną pracę mięśni i stróżki potu. Praca mięśniami głębokimi jest wewnętrznie bardzo dynamiczna, niekoniecznie widoczna na zewnątrz.

Metoda Cantienica® wykorzystuje poza tym siłę ciągu i przeciwciągu, przyciągania ziemskiego i odciągania. Dzięki temu podczas ćwiczeń nasze ciało jest jakby zawieszone w powietrzu. Wyciągamy się w górę z każdym ruchem, rośniemy, możemy zaprzeczyć stereotypowi, że z wiekiem stajemy się niżsi. I z każdym wydechem rośniemy jeszcze bardziej. Są osoby którym przybyło kilka centymetrów.

Celem metody Cantienica® jest uaktywnienie wszystkich mięśni głębokich w ćwiczeniach, które wyglądają statycznie. Ćwiczymy też bardziej dynamicznie, ale nigdy nie skaczemy ani, nie robimy niespodziewanych ruchów. Wykorzystujemy biomechanikę ciała aby nie przeciążać stawów. Wykorzystujemy siłę ciągu aby rozciągać kręgosłup.

Rozciągnięty kręgosłup w kontekście dobrostanu to nasz kanał energetyczny. Kiedy jesteśmy zgarbieni, mamy zapadniętą klatkę piersiową, to jak mamy oddychać wtedy pełną piersią? Właściwa postawa, wyprostowany kręgosłup jak najbardziej służą kroczeniu w życie w poczuciu dobrostanu. Dzięki temu energia może płynąć swobodnie zasilając nas maksymalnie.

Trening jest dla każdego, niezależnie od wieku, płci.  Moja najmłodsza kursantka ma 15 lat a najstarsza 78 lat. Jest to bardzo dobry trening dla przyszłych mam, bądź mam po porodzie, aby szybciej wrócić do dobrej kondycji mięśni i narządów w obrębie miednicy. Nie ma znaczenia również tusza. 

Ćwiczenia odbywają się w studio w Warszawie, na warsztatach wyjazdowych i stacjonarnych, jak i on-line. Bez względu na formę, czy zajęcia grupowe, czy indywidualne, zachęcam do skorzystanie z pierwszych zajęć na żywo, podczas których, przeprowadzam kursanta przez każde ćwiczenie bacznie obserwując jego ruchy. Na tym też polega praca instruktora metody Cantienica®. W czasie treningu przekazujemy instrukcje, wykonujemy coaching ciała, czasami demonstrujemy ćwiczenie. Praca jest bliska pracy fizjoterapeutycznej.

Na trening zalecamy ubranie komfortowe, które nie uciska nadmiernie ciała, a jedynie przylega.  Koniecznie trzeba zabrać ze sobą chęć ćwiczenia, i otwartość na nowe doświadczenia.

 

Spotkanie z Jolantą Czają podczas trzeciej edycji Festiwalu Oddechu:
Niedziela 9 października, 17.00-19.00. Cantienica® - wprowadzenie do metody i trening.