Trzecia edycja Festiwalu Oddechu już 8 i 9 października. A przed Wami wywiad z Adamem Adamonisem, jednym z naszych prelegentów.

Z Adamem spotkamy się dwukrotnie, w niedzielę rano na zajęciach Organic Move „Body & Mind Restart oraz wieczorem na wydarzeniu specjalnym "Organic Experience".

Październikowe spotkanie z Festiwalem Oddechu #3 to niezwykła gratka dla miłośników ruchu a przede wszystkim dla świadomych poszukiwaczy kontaktu i połączenia  z ciałem.

Zaprosiliśmy dla Was wyjątkowych gości, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i poprowadzą warsztaty dedykowane głębokiej pracy z ciałem. W niedzielę 9 października na spotkanie z ruchem organicznym i przełamywaniem schematów zapisanych w ciele zaprasza Adam Adamonis.

Iza Miłosz (Fundacja Grupy Slow, organizator Festiwalu Oddechu): Podczas trzeciej edycji FO edycji poprowadzisz dwa spotkania na Scenie CIAŁO. Jesteś autorem i twórcą metody Organic Move. Co ciało nam pokazuje i na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Adam Adamonis: Zawsze używam stwierdzenia co ciało wie? Bo wie bardzo dużo. Mamy trochę trudność z odczytywaniem tych sygnałów więc warsztat będzie pokazywał, w jaki sposób możemy je zauważyć, jak możemy wejść do świadomości ciała. 

Mamy trzy mózgi: analityczny, świadomy i podświadomy,  zwykle przychodzimy z naszym mózgiem analitycznym, trochę sobie o nim porozmawiamy. Moim zadaniem będzie wyłączenie go i wejście do świata świadomości. Będziemy odczuwać różne części ciała, pozwalać im na poczucie swojego ciężaru, przestrzeni, poprzez różne ćwiczenia. Rezultatem tego będzie wyłączenie myślenia i czucie ciała.

Jak już zaczniemy czuć ciało, to zacznie ono nam podpowiadać w którą stronę chcemy iść, jak chcemy się ruszać, czego potrzebujemy w tym momencie. Będziemy kotwiczyć dobre nawyki, które pomogą nam łatwiej się wyrażać i odczytywać czego potrzebujemy w tu i teraz.

Zaproponuję  uczestnikom warsztatu pracę nad przepływem w naszym ciele, abyśmy mogli przestać analizować to co robimy jak to robimy, pozwolili sobie zdjąć  nawyki, które blokują nas w odczuwaniu przepływu. Abyśmy nie kontrolowali naszego ruchu, a bardziej pozwalali sobie na wyrażanie go. Abyśmy mogli zacząć się ruszać, nie napinając swojego ciała, szukali w  sobie sposobu na taki ruch , który będzie przepływem. Tak jak rzeka która płynie i zawsze znajduje swoje koryto, nawet jeśli jest tama, to ona znajduje swoje ujście więc tego nie blokuje. Czasami my to robimy i blokujemy i jest nam źle, czujemy ból. Naszym zadaniem będzie znalezienie drogi , która cały czas będzie upustem.

Adam Adamonis (1).jpg
Adam Adamonis (2).jpg

Ciało jako mapa do odczytywania starych schematów i zablokowanych emocji, może być wspaniałą inspiracją do pracy w poszukiwaniu dobrostanu. Jak możemy pracować z naszym ciałem, i dokąd może nas zaprowadzić taka praca?

I tutaj wrócę do tego że mamy trzy mózgi, analityczny świadomy i podświadomy. Jeżeli jesteśmy w mózgu świadomym to czujemy co się z nami dzieje, łatwiej jest nam poczuć, kiedy jesteśmy napięci, mamy wstrzymany oddech, czy blokujemy ruch. Natomiast zmiana naszych wzorców ruchowych, zadziewa się w mózgu podświadomym. W podświadomości mamy dużo zapisanych rzeczy, zarówno te które nam pomagają i te które utrudniają przepływ. 

Niektórzy uczestnicy, którzy przychodzą na warsztaty to osoby pracujące przed komputerem, mają siedzący tryb pracy, co automatycznie wymusza na ciele pewien sposób poruszania się, zachowania, gestykulowania. Wynika to z tego, że przez długi czas mamy określone ruchy, lub nie robimy pewnych innych, czyli nie doświadczamy większej otwartości ciała, ponieważ częściej siedzimy. To powoduje, że zapisywane są wzorce ruchowe, przez które się poruszamy. Niekoniecznie one nam służą. 

Celem warsztatu jest również możliwość zobaczenia, czy możemy zmienić wzorzec ruchowy. Jest on zapisywany w podświadomości, to również tam następuje zmiana, na taki, który nam będzie służył, byśmy łatwiej mogli naszym ciałem nawigować i więcej  je odczuwać. 

Więcej ruchu automatycznie wpływa na nasze myśli, mogę więcej, mam dostęp do szerszych możliwości. Przy zablokowanym ciele czujemy mniej możliwości. Określony układ wzorców ruchowych, powoduje zablokowanie emocji. Dzięki zmianie wzorców ruchowych możemy wpłynąć na uwolnienie emocji, w rezultacie na otwartość ciała i na nasze myśli. No i przede wszystkim, jeżeli pozbywamy się pełnego naczynia, to mamy znowu puste do którego możemy coś wlać. Oznacza to, że stajemy się lżejsi.

Myślę, że to jest naszym głównym, celem w przestrzeni pracy z ciałem.


"Trzeba powiedzieć to jasno, ciało jest autentyczne, czyli nigdy nie kłamie. Jeżeli zwrócimy na nie uwagę i nauczymy się je odczuwać, to pierwszy krok do tego, abyśmy wiedzieli co się z nami dzieje."


Kiedy zaczynamy kłamać wobec siebie, jesteśmy w miejscach, które nam nie służą, jesteśmy w toksycznej relacji, to ciało pierwsze będzie sygnałem zwrotnym. Jeżeli umiemy się zaprzyjaźnić z ciałem bo je czujemy to automatycznie możemy wykorzystać tą genialną wiedzę naszego ciała, która jest niewiarygodna. W taki sposób ta piękna maszyna staje się naszym kompasem.

Co zaproponujesz uczestnikom którzy zapiszą się na spotkanie z Tobą? Czym różnią się oba warsztaty?

Pierwsze spotkanie będzie bardziej warsztatowe. Będziemy mieć możliwość porozmawiania, przeanalizowania tego co robimy. Poznamy narzędzia, które wspierają nas w odczuwaniu ciała, powodują, że możemy w tym ciele bardziej pobyć. Damy sobie trochę czasu na wytłumaczenia tych procesów, popracujemy z narzędziami właśnie poprzez ćwiczenia, abyśmy mogli je zabrać ze sobą do domu albo na kolejne spotkanie.  Wieczorna Organiczna Dyskoteka jest już celebracją bez analizowania, podążaniem za prowadzącym, odczuwaniem ciała, przepływem. Będziemy cały czas w ruchu i będziemy się nim cieszyć. Pierwszy warsztat pomoże nam “odpiąć” ciało, zrelaksować się, odpuścić, abyśmy na kolejnym spotkaniu mogli  bawić się ruchem, przepływem i odpuszczeniem.

Podczas zajęć wprowadzających jest sporo interakcji w grupie, są elementy ruchu organicznego, masażu, medytacji. Czy aby uczestniczyć w tym spotkaniu potrzebne jest jakieś doświadczenie?

Czy potrzebujemy doświadczenia? Nie, potrzebujemy mieć  otwartość i chęć przyjścia na takie spotkanie. Warsztat opiera się na prostych trzech etapach. 

Pierwszy etap to sposób na to abyśmy mogli rozpuścić napięcia, to z czym przychodzimy, kiedy jesteśmy zmęczeni, może po jednym dniu albo po tygodniu. Czasami ciało boli, albo jest gdzieś bardziej skumulowana energia. W pierwszym etapie potrzebujemy to wszystko rozpuścić, zrobimy to poprzez medytację, lub  pracę z nauką automasażu. W drugim etapie będziemy się uczyć nowych jakości ruchu, czyli będziemy zmieniać wzorzec, który do tej pory mieliśmy. Najlepiej na taki, który będzie jeszcze lepszy i będzie bardziej nam służył. W ostatnim etapie wyciszymy się i poszukamy spokoju.

Adam Adamonis o sobie:
Jestem aktorem, tancerzem ale również  pracuję z ciałem, jestem trenerem i twórcą metody Organic Move, którą promuje od wielu wielu lat. Praca warsztatowa z ludźmi  jest przeciwieństwem tego co widzimy kiedy przychodzimy na spektakl i podziwiamy aktorów. W tej pracy jest na odwrót, to ja towarzyszę Tobie w Twojej podróży, w Twojej zmianie, odczuwaniu. Robię wszystko aby ułatwić Ci drogę dojścia do ciała poprzez różne narzędzia, konkretne ćwiczenia.

Dbam abyś zawsze mogła/mógł mieć swoją przestrzeń osobistą i żebyś to ty decydowała/decydował jak chcesz to odczuwać. Bardzo ważne dla mnie jest to, że ty przychodzisz przede wszystkim dla siebie, dla swojej potrzeby, dla swojej zmiany i inspiracji, ciekawości i popatrzenia na siebie z innej perspektywy. Czasami towarzyszy temu zmiana  stereotypu myślenia o sobie w kontakcie z własnym ciałem, bo każda zmiana prowadzi nas do kolejnej podróży. Wszystko jest w ruchu.

Spotkania z Adamem Adamonisem podczas trzeciej edycji Festiwalu Oddechu:

  • Niedziela 9 października 10.30-12.30 Organic Move „Body & Mind Restart

  • Niedziela 9 października  20.30 - 23.00 Wydarzenie Specjalne, Organic Experience dyskoteka organiczna - Adam Adamonis & Kubinowski (CuBa DJ)