Rzucił pracę w korporacji by projektować skarpetki. 
I to w stylu SLOW!

Jestem Slow: Łukasz, jak powstała TAKAPARA?

Łukasz Milanowski: Po studiach podjąłem zatrudnienie w międzynarodowej firmie, produkującej części samochodowe. Od pierwszego dnia pracy na etacie wiedziałem, że kiedyś założę własną działalność. Proces „dojrzewania” tej decyzji trwał stosunkowo długo, bo całe dziesięć lat. Brakowało mi pomysłu, który przeważył by szalę i spowodował, że zostawię komfortową pracę biurową na rzecz własnej firmy. 

Momentem przełomowym było spotkanie ze znajomą, która zawodowo zajmuje się projektowaniem skarpet. To właśnie wtedy, w czerwcu 2015 roku, uświadomiłem sobie, że szalone skarpetki zawsze były moim „konikiem” i że to jest to, czym chcę się zająć! Kolorowe skarpetki to wyrażenie kreatywności w praktycznym przedmiocie, którego każdy z nas potrzebuje w codziennym życiu. 

Po roku przygotowań i gromadzeniu kapitału startowego nadszedł długo oczekiwany moment. W maju 2016 oficjalnie powstała TAKAPARA – marka skarpet wyróżniających się wyjątkową jakością oraz klasycznym geometrycznym wzornictwem, złamanym intensywnym kolorem.

JS: Czym dla Ciebie jest nurt “slow”?

ŁM: Nurt Slow to przede wszystkim przemyślane i świadome podejście do projektu, produkcji i zakupu. Tworząc moją firmę od początku założyłem, że produkt ma być lokalny. Produkując skarpety korzystam z lokalnych zasobów a sama marka jest mocno zakorzeniona w łódzkiej tradycji tekstylnej, dlatego też wzory noszą nazwy łódzkich ulic, logo inspirowane jest alfabetem Strzemińskiego, nazwa z kolei musiała być polsko brzmiąca, zachowując oczywiście fonetyczną łatwość dla obcokrajowców. 

TAKAPARA to proste, oczywiste hasło, które idealnie pasuje do produktu i idei przedsięwzięcia. W ten sposób łączy się tradycja z nowoczesnością, lokalna duma z globalną wizją biznesu, klasyczna geometria i nowoczesne kolory, satysfakcja z pracy i zadowoleni klienci.

JS: Skąd czerpiesz inspirację?

ŁM: Najlepszą inspiracją jest „ulica”. Żyjemy w fajnych czasach, gdzie w cenie jest indywidualność. Ludzie w oryginalnych ubraniach, w ciekawych kolorach są dla mnie najczęstszym wzorcem. Nie bez znaczenia jest też architektura czy natura. Maszyny dziewiarskie mają kilka ograniczeń technologicznych, ale mimo wszystko udaje się wykonać fajne projekty wpisujące się w trendy.

JS: Gdzie chciałbyś być za 10 lat?

ŁM: Za dziesięć lat chcę być królem skarpet! Chciałbym, aby moja marka miała światowy zasięg, zachowując jednocześnie swój lokalny charakter. Moje produkty już w tej chwili cieszą klientów w wielu dalekich krajach więc wszystko wskazuje na to, że moje plany się zrealizują.

JS: Twój ulubiony polski i zagraniczny projektant?

ŁM: Moją ulubioną marką jest hiszpańska marka skarpet Thunders Love, która głównie produkuje skarpetki z bawełny z recyklingu. Thunders Love idealnie wpisuje się w ideę slow, gdyż stawia na lokalną produkcję w manufakturze działającej od trzech pokoleń, stawiając na zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko.

Szukasz skarpetek od polskich manufaktur? Sprawdź, co dla Ciebie mamy:

Więcej inspiracji i porad? Zajrzyj do magazynu Jestem Slow.

Otrzymaj 20 PLN zniżki
na Twoje kolejne zamówienie

Zapisz się do newslettera Jestem Slow. Nie przegap informacji o najnowszych trendach Slow, markach i naszych wydarzeniach.

Polityka prywatności