Architektka projektująca ubrania dla dzieci? 
Czemu nie! Anna Leszkiewicz - Mus Mus.

Jestem Slow: Aniu architektka i ekonomistka to dobre połączenie do stworzenia marki?

Anna Leszkiewicz: Markę Mus Mus założyłam wspólnie z Mariolą, moją znajomą. Stworzenie pierwszej kolekcji zajęło nam aż dwa lata, ponieważ obie uczyłyśmy się wszystkiego od nowa. Ja architektka, ona ekonomistka z artystyczną duszą. To było takie nasze marzenie, aby wyrwać się z nie do końca lubianych prac i w końcu zacząć robić coś, co jest naszą pasją. Choć o projektowaniu i całym przemyśle tekstylnym nie miałyśmy zielonego pojęcia, choć na początku popełniałyśmy mnóstwo gaf i błędów, w końcu udało się! 

Wypuściłyśmy kolekcję piżamek i pościeli dla dzieci. Mariola jednak w końcu postanowiła wrócić na etat. Dlatego od nowego roku samodzielnie prowadzę MUS MUS. A właściwie z Pawłem, moim mężem, który wcześniej był dla mnie ogromnym wsparciem, a teraz zajmuje się formalnościami, finansami, statystyką i po części reklamą. 

"Architektura bardzo pomaga mi w projektowaniu, gdyż wykształciła we mnie pewną wrażliwość estetyczną, a także zamiłowanie do dopracowanego detalu".

JS: Czym dla Ciebie jest Slow Fashion?

AL: Slow Fashion dla projektanta to pełna świadomość, w jaki sposób powstały materiały, których używa. Dlatego wszystkie nasze produkty wykonane są z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS, który poświadcza, że przy jej produkcji nie wykorzystywano szkodliwych chemikaliów. Dodatkowo zachowane zostały określone normy dot. ochrony środowiska, a co ważniejsze – ludzie pracujący przy powstawaniu naszych materiałów dostawali za pracę godziwą zapłatę, pracowali w bezpiecznych i nieskażonych warunkach i do pracy nie były wykorzystywane dzieci. Co niestety jest normą przy uprawach bawełny konwencjonalnej, która z naturą i ekologią nie ma zupełnie nic wspólnego.

Mus Musowe produkty powstają w Polsce, w małych lokalnych zakładach. Staram się, aby droga, jaką muszą przebyć dodatki czy półprodukty była jak najkrótsza, aby niepotrzebnie nie zanieczyszczać środowiska. Przy zakładaniu biznesu bardzo ważne było dla mnie, aby moja działalność w jak najmniej niekorzystny sposób wpływała na środowisko naturalne. 

"Wszelkie dodatki papierowe wykonane są z papieru w całości pochodzącego z recyklingu, produkty nie są pakowane pojedynczo do foliowych torebek, tylko zbiorczo do kartonów, produkt wysyłany jest do klienta w opakowaniu całkowicie podlegającemu biodegradacji".

Nie ma tu zmian kolekcji co sezon, choć pojawiają się nowości. Prawdę mówiąc, nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego jest tak ogromny nacisk na wypuszczanie coraz to nowej kolekcji ubrań. Czemu to ma służyć? Czy nie tylko naszej fanaberii i zaspokojeniu próżności? Na Mus Musowym blogu przekonuję zresztą, że warto kupować mniej, a lepiej. Nadmiar w żadnej dziedzinie nie służy ani nam, ani naszej planecie.

JS: Skąd czerpiesz inspirację?

AL: Inspiracją jest dla mnie przede wszystkim natura. Wychowałam się na Mazurach, w otoczeniu lasów i jezior. Jednak dopiero po przeprowadzce do stolicy, poczułam jak wielki to był dar i przywilej dorastać w takim miejscu. Na naszych piżamkach i pościelach znajdziecie rysowane ręcznie grafiki leśnych zwierząt. To taki mój powrót do krainy dzieciństwa.

JS: Gdzie chciałabyś być za 10 lat?

AL: Nie mam wielkich planów. Jestem szczęśliwa tu i teraz. Marzę jednak o opuszczeniu betonowego miasta na rzecz większego kontaktu z naturą. A może coś nam z mężem strzeli do głowy, weźmiemy dzieciaki i wyruszymy kamperem w świat? Z nami to nigdy nic nie wiadomo.

JS: Twój ulubiony polski i zagraniczny projektant? 

AL: Mam kilka marek, które bardzo lubię, obserwuję i podziwiam, m.in. Doen za niewyszukaną nonszalancję, Gray Label za prostotę i polska Evvfa za oryginalność i kroczenie własną drogą.

Szukasz ubrań dla dzieci? Sprawdź, co dla Ciebie mamy:

Więcej inspiracji i porad? Zajrzyj do magazynu Jestem Slow.

Otrzymaj 20 PLN zniżki
na Twoje kolejne zamówienie

Zapisz się do newslettera Jestem Slow. Nie przegap informacji o najnowszych trendach Slow, markach i naszych wydarzeniach.

Polityka prywatności